Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Evrensel Müzikte Tek Lider

AnasayfaAnasayfa  Son EklenenSon Eklenen  GaleriGaleri  Latest imagesLatest images  AramaArama  Kayıt OlKayıt Ol  Giriş yapGiriş yap  

AZARBAYCANDAN HABERLER

YazarMesaj
IMPARATOR

AZARBAYCANDAN HABERLER Empty
MesajKonu: AZARBAYCANDAN HABERLER   AZARBAYCANDAN HABERLER EmptyPaz Mayıs 16, 2010 10:41 pm

Azerbaycan'dan Haberler
Güney Azerbaycan'da İdam! ASMEK (Azerbaycan Siyasi Mehbuslarını Müdafie Komitesi) tarafından verilen bilgiye göre Azerbaycan'ın Hoy şehrinde, Hüseyin Ferhude-Khatibi (40) adındaki Güney Azerbaycanlı Türk , rejim mahkemesi kararı ile 25 gün kadar önce Urmiye şehrinde idam edilmiştir. Türkiye ile ticari ilişkileri bulunan Khatibi'ye isnad edilen suçların başında Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) ile ilişkili olmak ve işbirliği yapmak yer almıştır. Eşinin Türkiye Türkü olduğu ifade edilen Khatibi'nin 8 ay boyunca hapsedildiği ve ağır işkencelere de maruz kaldığı verilen bilgiler arasındadır.

Çarkı ters fırlanır felek garının,
Turan kölgesinde budaklarının,
Rengi bayrağımda yarpaklarının
Selam, darağacı... Aleyküm selam!

Azerbaycan’a nükleer reaktör izni

Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu, Azerbaycan’a 2011 yılından sonra nükleer reaktör yapımı için izin çıkardı.

Konuya ilişkin açıklamada bulunan Azerbaycan Radyasyon Sorunları Enstitüsü Başkanı Adil Garibov, söz konusu reaktörün bilimsel amaçlarla kullanılacağına dikkat çekerek, ‘Başkent Bakü yakınlarındaki Hırdalan kenti ile Perikuşkul kasabası arasındaki arazide inşa edilecek reaktörün yapımında Uluslararası Atom enerjisi Kurumu uzmanları katılacak’ diye konuştu.

20-30 MegaWat gücüne sahip nükleer santralin Rusya, Kanada ve ya ABD’den satın alınabileceğini ifade eden Enstitü Başkanı, burada daha çok tıbbi amaçlı deneylerin yapılacağını söyledi.

Nükleer santral yapım perspektiflerini de değerlendiren Adil Garibov, bu projenin 20 yıl içinde hükumet desteği ile gerçekleşebileceğini vurgulayarak, ‘Nükleer santralde çalışacak kadroyu önce reaktör çalışmalarında yetiştirmemiz lazım’ diye konuştu.

Türkiye ve Azerbaycan, Türk okullarıyla gurur duyuyor

Azerbaycan Milli Meclisi'nin kuruluşunun 90. yıldönümü törenlerine katılmak için Bakü'ye gelen TBMM Başkanı Köksal Toptan, ziyaretinin ikinci gününde Türk müteşebbislerin desteğiyle Çağ Öğretim Şirketi bünyesinde bulunan Kafkas Üniversitesi'ni ziyaret etti.
Üniversite senatosu tarafından fahri doktora unvanına layık görülen Toptan, burada yaptığı açıklamada, Bakü'de başta Cumhurbaşkanı İlham Aliyev olmak üzere bütün yetkililerle yaptığı resmi-gayri resmi görüşmeler sırasında ülkede 16 yıldan bu yana Türkiye'yi hakkıyla temsil eden Türk eğitim kurumları hakkında çok sevindirici ve güzel ifadeler dinlediğini belirtti. Toptan, "Kardeş ülkede böyle bir üniversitenin faaliyette bulunması beni gururlandırıyor." dedi.
16 yıl önce kendisinin dönemin milli eğitim bakanı olması nedeniyle ilk Türk okulunun açılmasında imzasının olduğunu, bunun da kendisi için gururla hatırlayacağı bir gün olduğunu kaydeden Toptan, şöyle devam etti: "Bu okullar sadece Azerbaycan'da değil, aynı zamanda dünyanın 100'den fazla ülkesinde güzel eğitim veriyor. Dünyaya sevgi mesajını veriyor. Bu nedenle eski bir milli eğitim bakanı olarak bu bana ayrı gurur veriyor. "
Eğitimin milletler ve devletler arasındaki en kalıcı ve gelecek bakımından en sağlam ilişkiler halkasını oluşturduğunu ifade eden Meclis Başkanı, "Bugün yapılan bu eğitim faaliyetleri bir millet olmanın gereğidir.'' dedi. Türk okullarının ne gibi zor şartlar ve fedakarlıklarla bugünlere geldiklerini çok iyi bildiğini ifade eden Köksal Toptan, "Anadolu'nun en ücra köşelerinden, kendi nafakalarından keserek buralara gönderen fedakar insanlar, elbette ki takdirin her türlüsüne layıktır." dedi. Törende konuşan Azerbaycan Milli Eğitim Bakanı Prof. Mısır Merdanov da ülkesinde Çağ Öğretim Şirketi çatısı altında faaliyette bulunan eğitim kurumlarının Azerbaycan eğitim sistemine modern ve çağdaş eğitimi getirdiğini söyledi. Merdanov, bu okulların Azeri halkına yaptığı iyiliklerin hiçbir zaman unutulmayacağını ve tarihin ayrı ve önemli sayfalarında yer alacağını söyledi. Mısır Merdanov, Kafkas Üniversitesi'nin ülkede başarı sıralamasında birinci olduğuna dikkati çekti. Törende konuşan Rektör Prof. Ahmet Saniç de üniversitenin kampüsünün geçtiğimiz yıl Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından hizmete açıldığını belirterek, Cumhurbaşkanı İlham Aliyev başta olmak üzere devletin bütün yetkililerinin her seviyede verdiği destekten dolayı teşekkür etti.

Okulların ilk anlaşmasının yazıldığı daktilo Toptan'dan
Çağ Öğretim Şirketi Yönetim Kurulu Başkanı Enver Özeren, üniversiteyi ziyareti nedeniyle Meclis Başkanı Toptan'a plaket verdi. Özeren, yaptığı konuşmada Azerbaycan'daki Türk okulları konusunda Toptan'ın oynadığı role ilişkin bilgi aktardı. Türkiye'nin o dönemde abluka altında bulunan Nahçıvan'a, 40 bin derslik kitap yolladığını hatırlatan Özeren, "İşte o yokluk yıllarında, dönemin Milli Eğitim Bakanı Sayın Toptan, bir de dört adet daktilo gönderdi. Ve bu daktilolarla dönemin Milli Meclis Başkanı Haydar Aliyev ile şirketimiz arasında ilk anlaşma yapıldı. Bu anlaşma hem şirketimizde hem de devlet arşivlerinde muhafaza edilmektedir." dedi.
Törene, Türkiye'nin Bakü Büyükelçisi Hulusi Kılıç, TBMM katip üyesi Harun Tüfekçi, AK Parti milletvekilleri Güldal Akşit, Karim Özkul, Dilek Yüksel, CHP milletvekili Ensar Örgüt ve MHP milletvekili Atilla Kaya'nın yanı sıra çok sayıda Azeri milletvekili, üniversite rektörleri ve işadamları katıldı.

Azerbaycan’da 16 yıl sonra ilk askeri geçit

Azerbaycan’da Karabağ savaşının sürdüğü 1992 yılından sonra düzenlenmeyen askeri geçit törenlerinin ilki, bugün başkent Bakü’de Silahlı Kuvvetleri’nin kuruluşunun 90. yıldönümü dolayısıyla yapıldı.

Beş bine yakın asker ve subayın katıldığı törende konuşan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Azerbaycan bütçesinin son beş yılda on kat büyüdüğüne dikkat çekerek, “Gelirler arttıkça, Ermeni işgali nedeniyle geçici olarak kontolden çıkan bölgelerde tekrar denetim sağlamaya yönelik çabaları arttırdık. Artık istediğimiz an güç kullanarak Dağlık Karabağ ve çevresindeki yedi bölgeyi işgalden kurtarabiliriz” diye konuştu.

İlham Aliyev, barış görüşmelerinin sonsuza dek devam edemeyeceğini ifade ederek, “Olumlu ilerlemeler kaydedilse de nihai sonuç alınamıyor. Sabrımız tükeniyor. Dağlık Karabağ Azerbaycan toprağıdır ve öyle de kalacak. Askeri harcamalarımız Ermenistan’ın toplam devlet bütçesine eşdeğer olmalı ve olacak. Güney Kafkasya’nın en güçlü ordusuna sahibiz” dedi.

Savunma Bakanlığı yetkilileri, geçidin yapıldığı ‘Azadlıg’ (Bağımsızlık) Meydanı’na piyade birliklerin yanısıra askeri araçlar, roket sistemleri ve zırhlı birliklerin getirildiğine dikkat çekerek, törene 210 zırhlı araç, 25 savaş uçağı, 19 helikopter ve 31 savaş gemisinin katıldığını duyurdular.

Bu arada, Dağlık Karabağ sorununda arabuluculuk yapan AGİT Minsk Grubu’nın Fransalı eşbaşkanı Bernard Fassier’in de tören alanında bulunması dikkat çekti.

Gazetecilere konuşan B.Fassier, “Barış için halen şans var. Nihai çözüm için tarafların uzun vadeli ve akıllı davranması lazım” diye konuştu.

AZERBAYCAN'DAN GELDİ KENEYE KURBAN GİTTİ

Çorum'da dün Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) hastalığı şüphesiyle hayatını kaybeden 35 yaşındaki Sayyara Karaca'nın aslen Azerbaycan uyruklu olduğu ve evlenerek Mecitözü'nün Boğazkaya köyüne yerleştiği ortaya çıktı.

Çorum'da dün Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) hastalığı şüphesiyle hayatını kaybeden 35 yaşındaki Sayyara Karaca'nın aslen Azerbaycan uyruklu olduğu ve evlenerek Mecitözü'nün Boğazkaya köyüne yerleştiği ortaya çıktı.

Yedi yıl önce Boğazkaya köyünde yaşayan Mahmut Karaca (52) ile evlenen Azerbaycan uyruklu Sayyara Karaca'nın Türkiye macerası ölümle bitti. Onur Umut (5) ve Ceren (3) isimli iki çocuk sahibi Sayyara Karaca, en son geçen yıl eşi ve çocuklarıyla birlikte Azerbaycan'daki ailesini ziyarete gitmiş. Boğazkaya köyünde tarım ve hayvancılıkla uğraşan kocasına günlük işlerinde yardımcı olan Karaca, geçen hafta baş ağrısı ve ateş gibi şikayetlerde bulundu. Pazartesi günü kusma ve ishal belirtilerinin ardından burnundan ve vücudunun değişik yerlerinden kan gelen Sayyara Karaca eşi Mahmut Karaca tarafından Mecitözü Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı.

Dünya Medeniyetler Kraliçesi Güzellik Yarışması (Miss Civilization Of The World) Gaziantep'te Gerçekleştirildi.

Dünya Medeniyetler Kraliçesi Güzellik Yarışması (Miss Civilization Of The World) Gaziantep'te gerçekleştirildi.
Tarihinde ilk kez uluslararası bir yarışmaya evsahipliği yapan Gaziantep'teki Royal Otel'de düzenlenen yarışmaya, 17 ülkeden yarışmacı katıldı.
Yarışmada, Almanya'dan katılan Katia Bondarenko birincilik tacını aldı. Letonya'dan Leva Lase 2., Estonya'dan Diana Mocnaja 3. ve Türkiye'yi temsilen Eda Erkut da 4. oldu.

Aralarında Süha Özgermi'nin de bulunduğu değişik ülkelerden jüri üyeleri, Belçikalı yarışmacı Melisa Van Oostreldt ile KKTC'li yarışmacı İzlem Özbarker'i ''Barış Güzeli'', Türkiye'nin güzeli Eda Erkut'u ''Sarı Gelin Güzeli'', Azeri Sovkat Gazimovca'yı ise ''Giysi Güzeli'' seçti.
Yarışmaya katılan Türkiye, Azerbaycan, Belarus, Belçika, Estonya, Almanya, Kazakistan, Kosova, Letonya, Litvanya, Karadağ, Hollanda, Ukrayna, Sırbistan, İspanya, KKTC ve Finlandiyalı güzeller, değişik giysilerle podyuma çıktılar.
Yarışmayı sunan sanatçı Ozan Orhon da söylediği şarkılarla dinleyicilerin büyük beğenisini topladı.
Suriye'nin Gaziantep Başkonsolosu Haitham Saad, güzellerin Suriyeli modacıların hazırlamış olduğu giysilerle yaptığı gösteri sonrasında podyuma çıkarak, düzenlenen yarışmanın Türkiye ve Suriye'nin ilişkilerinin toplumsal ve kültürel alanda da gelişmesi bakımından son derece önemli olduğunu söyledi.

Yarışmaya katılan güzeller, tüm kadınların 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nü de kutladılar.

Sankt-Peterburqda Azerbaycan və Ermenistan Cumhurbaskanlariniz görüşü keçirilir...
Görüşdə hər iki ölkənin Baskanlari ve ATET'in Minsk qrupu'da iştirak ediyor...

Başkanlarin danışıkları «Baltiyskaya zvezda» otelində keçirilir...
İlham Aliyev ve Serj Sarkisyan arasında keçirilen görüşdə hər iki ölkənin xarici işlər nazirleri iştirak edir...
Konusma Daglik Garabag Hakkinda

Azerbaycan ile Türkmenistan Arasında 'Hazar' Tartışması

Türkmenistan ile Azerbaycan arasında Hazar denizinin statüsü konusunda yürütülen görüşmelerden sonuç alınamadığı açıklandı.

Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbangulı Berdimuhamedov başkanlığında yapılan Bakanlar Kurulu toplantısında, 15-17 Temmuz tarihleri arasında Bakü'de yapılan görüşmeler hakkında bilgi veren Dışişleri Bakan Yardımcısı Toylu Kömekov, Hazar denizindeki bazı petrol yataklarıyla ilgili anlaşmazlığın çözülemediğini söyledi.

Berdimuhamedov da Hazar'ın statüsünün belirlenmesi ve doğal kaynakların paylaşımı konusunda anlaşmaya varılmasına önem verdiklerini belirterek, "Omar ve Osman petrol yataklarını tek taraflı kullanmaya çalışan Azerbaycan'ın, eskiden Promejutoçnoye diye adlandırılan Serdar petrol yatağı üzerinde de hak iddia ettiği için sonuca ulaşılamadığını" kaydetti.

"Eski Sovyet dönemi kayıtlarında söz konusu yatakların Türkmenistan sınırları içinde olduğunun görüldüğünü" ifade eden Türkmen lideri, gerekli araştırma ve çalışmaların yapılarak, konunun uluslararası tahkim mahkemesine götürüleceğini söyledi.

Azerbaycan ve Türkmenistan arasındaki diplomatik ilişkiler, her iki ülkenin bağımsızlıklarını ilan etmeleriyle birlikte 1992 yılında kuruldu.

Başlangıçta normal bir gelişme gösteren ilişkiler, Azerbaycan'ın 1993-1994 yılları arasında Türkmenistan'dan ithal ettiği doğal gaz ücretiyle ilgili anlaşmazlıkla soğumaya başlarken, 1997'den itibaren Aşkabat'ın Hazar'daki bazı hidrokarbon yatakları üzerinde hak iddiasıyla bu soğukluk daha da arttı.
Hazar'ın hukuki statüsünün belirlenmesiyle ilgili kıyıdaş ülkeler arasında yapılan görüşmelerde Bakü ve Aşkabat'ın farklı tutumları da bu soğukluğun artarak sürmesine yol açtı.

Türkmenistan'da Berdimuhamedov'un Cumhurbaşkanı olmasından sonra ikili ilişkilerdeki soğukluğun giderilmesi yönünde iki yanlı çalışmalar kaydedildi.

AZARBAYCANDAN HABERLER
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» AZARBAYCANDAN GAZETE BAŞLIKLARI
» DÜNYADAN HABERLER
» TÜRKİYEDEN HABERLER
» DÜNYADAN HABERLER
» TÜRKİYEDEN MANŞET HABERLER